header new

O Klubie

TPL_WARP_POSTED_IN tresc-www

20-lecie szopienickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „SOKÓŁ`43”

W 1998 roku szopieniccy działacze sportowi chcąc uczcić 100-lecie powołania w Szopienicach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wspólnie z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 43 utworzyli Uczniowski Klub Sportowy „Sokół`43”.

Początkowo Klub stawiał sobie podobne cele jak dawni twórcy szopienickiego „Sokoła”. Wspólnie, w gronie rodzin i znajomych prowadzono zajęcia sportowo-rekreacyjne, wspólne organizowano wyjazdy na zawody i turnieje.

Z czasem zaczęły pojawiać się wyniki sportowe. Szczególnie w najstarszej kategorii czyli oldbojów. Kilka wygranych turniejów i zajętych czołowych lokat rozbudziło apetyty wśród młodszych „sokolanek” i „sokołów”. Rozpoczęły się regularne treningi w sekcji piłki siatkowej i tenisa stołowego.

Z czasem w wyniku reformy oświatowej Szkoła Podstawowa nr 43 została przekształcona w Gimnazjum nr 13.W 1999 roku po raz pierwszy powołano w szkole klasę sportową o profilu piłki siatkowej.

W 2005 roku Szkole nadano imię największego trenera w historii polskiej siatkówki-Huberta Jerzego Wagnera.

Pojawiły się pierwsze efekty regularnego szkolenia. Zawodniczki i zawodnicy zaczęli odnosić pierwsze sukcesy sportowe. Najpierw w skali miasta, następnie województwa, a później również na arenach zawodów ogólnopolskich. Do największych sukcesów zaliczyć można:

• Wicemistrzostwo Polski w Siatkówce Plażowej Młodzików w 2008r. (Paweł Kraut/Jakub Nowosielski)
  • Klubowe Wicemistrzostwo Polski w Siatkówce Plażowej Kadetów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2010r.(Paweł Kraut/Michał Rączka, Jakub Nowosielski/Wiktor Macek).
  • II miejsce w Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Siatkówki Plażowej „O Puchar Bałtyku w 2011r. (Jakub Nowosielski/Wiktor Macek)
  • Mistrzostwo Śląska w Siatkówce Plażowej Młodzików w 2008r. (Paweł Kraut /Jakub Nowosielski)
  • Mistrzostwo Śląska w Siatkówce Plażowej Kadetów w 2010r. ( Paweł Kraut/Michał Rączka)
  • III miejsce w Mistrzostwach Śląska w piłce siatkowej w kategorii młodzików(2006r.)
  • Wicemistrzostwo Śląska (4 x) na Wojewódzkiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców (w latach 2004, 2005, 2009, 2010).
  • Mistrzostwo Katowic (11 x) na Miejskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców.
  • Mistrzostwo Katowic (4 x) na Miejskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt
  • Mistrzostwo Katowic w Miejskiej Gimnazjadzie Młodzieży szkolnej w siatkówce plażowej chłopców (7 x)
  • Mistrzostwo Katowic w Miejskiej Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w siatkówce plażowej dziewcząt (5 x)

Od kilkunastu lat nasze drużyny młodzieżowe regularnie uczestniczyły i uczestniczą w rozgrywkach młodzieżowych Śl.ZPS . A od sezonu 2007/2008 w również rozgrywkach seniorskich na poziomie III ligi mężczyzn oraz III i IV ligi kobiet. W tych rozgrywkach grali i grają głównie nasze wychowanki i wychowankowie z drużyn młodzieżowych.

To właśnie udział w rozgrywkach III i IV ligi oraz zdobyte tam doświadczenie pozwoliło osiągnąć taki poziom organizacyjny, który skłonił władze miasta Katowice do zaproponowania władzom Klubu zbudowania drużyny II ligi kobiet. W sezonie 2009/2010 działaczom Klubu udało się zbudować drużynę, która początkowo pomimo wielu trudności (szczególnie finansowych) była rewelacją rozgrywek w swojej grupie. Przez kilka pierwszych kolejek ligowych była liderem w swojej grupie, a w rezultacie zakończyła rozgrywki na 5 miejscu. Przy wydatnej pomocy Urzędu Miasta Katowice, Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz innych sponsorów Klub podołał temu wyzwaniu.

W 2011 roku podpisano porozumienie z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Władze Uczelni oraz Zarządy UKS „Sokół`43” i AZS AWF Katowice jak są bardzo zainteresowane współpracą. AWF Katowice prowadzący działalność dydaktyczno – naukową zobowiązał się do udzielania wszelkiej pomocy (merytorycznej i organizacyjnej) sztabowi trenerskiemu w procesie szkolenia i treningu. Chce także uczestniczyć  w profesjonalizacji procesów szkolenia dzieci i młodzieży Katowic oraz w tych ośrodkach siatkarskich Śląska, które wyrażą zainteresowaniem taką współpracą.

W podpisanym porozumieniu Zarząd UKS„SOKÓŁ`43” zobowiązał ię do udzielenia wszelkiej pomocy przy pracach badawczych prowadzonych przez AZS AWF Katowice na rzecz AWF Katowice w celu poprawy sprawności fizycznej i zdrowia młodzieży. Działania takie są zgodne z wstępnymi założeniami „Strategii rozwoju sportu w Katowicach”. Klub deklaruje również gotowość do przyjmowania na praktyki programowe studentów AWF Katowice ze wszystkich kierunków studiów, w celu zapoznania się przez nich z systemem szkolenia sportowego, edukacji, organizacji i zarządzania klubem sportowym. Umożliwiania pracownikom naukowym AWF Katowice wykonywanie badań naukowych i diagnostycznych swoich zawodniczek.  Porozumienie umożliwiania trenerom i zawodnikom podwyższanie swoich umiejętności i kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach instruktorskich i trenerskich jak również po przez współpracę przy wspólnym organizowaniu imprez sportowych i rekreacyjnych.

Kolejna reforma oświaty sprawiła, że Klub działa w ramach Szkoły Podstawowej nr 44. Klub nadal prowadzi patronat nad klasami o profilu piłki siatkowej działającymi w Szkole. Ponadto kontynuuje współpracę w ramach programu Polskiego Związku Piłki Siatkowej - Szkolnych Ośrodków Siatkarskich w dziedzinie szkolenia dziewcząt w piłce siatkowej.